Bezbolesne leczenie kanałowe

Sposoby na świeży oddech
9 listopada 2019
Ból po ekstrakcji zęba – czy można go uniknąć?
23 listopada 2019
Pokaż wszystkie

Już sama nazwa leczenia kanałowego w większości z nas wywołuje gęsią skórkę. Zwykle jednak strach i obawy opieramy na wypowiedziach czytanych w Internecie albo na własnej niewiedzy w tym temacie. Najbardziej boimy się przecież tego, czego nie znamy, a prawdą jest, że leczenie kanałowe w dzisiejszych czasach nie jest zabiegiem bolesnym.

Konieczność leczenia kanałowego występuje, kiedy bakterie dotrą aż do miazgi zęba. Wówczas miazga obumiera, a procesu tego nie da się odwrócić. Pozostaje tylko leczenie endodontyczne, które w skrajnych przypadkach może się nie powieść, częściej jednak daje świetne efekty.

Dawniej leczenie kanałowe rzeczywiście było długotrwałe i bolesne. Dzisiaj jednak dostępne są takie metody, które umożliwiają endodontyczne wyleczenie zęba nawet na jednej wizycie. Ząb przeznaczony do leczenia kanałowego najpierw zostaje poddany zatruciu. Następnie stomatolog oczyszcza kanały zębowe, które następnie wypełnia. Ten etap przeznaczony jest zawsze wykonaniem zdjęcia rentgenowskiego, pozwalające na sprawne przeprowadzenie leczenia. Dla jeszcze większej precyzji szczególnie w trudnych przypadkach możliwe jest leczenie z zastosowaniem mikroskopu. Ta nowoczesna metoda pozwala na zupełnie bezbolesne przeprowadzenie leczenia. Mikroskop pozwala na zbadanie głębokości kanałów, co pozwala na dokładne zaplanowanie całego leczenia.

Warto podkreślić, że w większości przypadków leczenia kanałowego możemy uniknąć. Wystarczy jedynie regularnie pojawiać się w gabinecie stomatologicznym. Kiedy pojawia się próchnica, należy wyleczyć ją od razu, a nie liczyć na to, że zniknie sama. Próchnica sama nie znika, a każdy dzień, tydzień czy miesiąc zwłoki naprawdę nie działa na naszą korzyść. Trzeba też wiedzieć, że jeśli ząb, który przez jakiś czas mocno dawał nam się we znaki nagle przestaje boleć, nie oznacza to wcale, że problem rozwiązał się sam, a jedynie, że konieczne będzie leczenie kanałowe, bo miazga uległa już obumarciu. Dlatego tak ważne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Komentarze są wyłączone.