Błędy higieny jamy ustnej

Afty – przyczyny i leczenie
9 października 2019
Cała prawda o fluorze
23 października 2019
Pokaż wszystkie

Żeby długo cieszyć się zdrowymi zębami, nieodzowna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Zęby należy myć 3 razy dziennie po 3 minuty. Niestety łatwo tu o błędy. Jednym z nich jest zbyt krótki czas szczotkowania zębów. Poza tym często niewłaściwa technika nie prowadzi do zamierzonych efektów. Okrężne szczotkowanie, której to metody uczyliśmy się w dzieciństwie, nie jest odpowiednia dla człowieka dorosłego.

Używanie wyłącznie szczoteczki do mycia zębów to za mało. Należy korzystać również z nici dentystycznych, irygatora czy specjalnych płukanek. Tylko w taki sposób będziemy w stanie dokładnie oczyścić przestrzenie międzyzębowe z resztek pokarmów. Jeśli tego nie zrobimy, albo co gorsze, nie będziemy tego robić przez dłuższy czas, z pewnością szybko odbije się to na zdrowiu i kondycji naszych zębów. Rozkładające się w przestrzeniach zębowych resztki jedzenia szybko spowodują namnożenie się szkodliwych i groźnych bakterii, zapoczątkowując próchnicę. Stąd już krótka droga d zainfekowania miazgi zębowej, jej obumarcia i przedostania się bakterii do krwiobiegu.

Zdrowe zęby przez długie lata zapewnią również regularne wizyty kontrolne u stomatologa, podczas których nie tylko dokona on przeglądu stanu jamy ustnej, ale usunie kamień nazębny, który może być przyczyną stanu zapalnego błony śluzowej. Poza tym jedynie stomatolog jest w stanie zauważyć początki infekcji i próchnicy. Początkowe stadium chorób zębów są znacznie łatwiejsze do opanowania i wyleczenia niż stadia zaawansowane, kiedy trzeba już zastosować bardziej skomplikowane metody leczenia.

Niewystarczająca higiena jamy ustnej może doprowadzić do próchnicy i paradontozy. Dlatego należy zwrócić uwagę na odpowiedni czas i właściwą technikę mycia zębów, wykorzystanie dodatkowych akcesoriów oraz regularne kontrole u stomatologa, by cieszyć się zdrowymi zębami. Odrobina wysiłku, jaki włożymy we właściwą higienę jamy ustnej zaprocentuje zdrowymi zębami. Każdy, kto miał lub ma z nimi problemy potrafi docenić, jak wielkim są skarbem.

Odwiedź stronę gabinetu Steczko – stomatolog Kraków

Komentarze są wyłączone.