Ból po ekstrakcji zęba – czy można go uniknąć?

Bezbolesne leczenie kanałowe
16 listopada 2019
Zadbaj o piękny uśmiech
2 grudnia 2019
Pokaż wszystkie

Ekstrakcja zęba może przydarzyć się każdemu z nas. Chyba najczęściej wyrywanymi zębami są ósemki, czyli słynne zęby mądrości. Potrafią nam one przysporzyć wielu problemów, szczególnie kiedy są zatrzymane. Dlatego kiedy już usuniemy te zęby, cieszymy się myśląc, że problem został rozwiązany. Jednak kiedy znieczulenie przestaje działać, pojawia się ból. Czy można go uniknąć?
Ekstrakcja jest przerwaniem ciągłości tkanki łącznej, nic więc dziwnego, że po jej przeprowadzeniu pojawia się ból. W zależności od stopnia skomplikowania zabiegu często oddziałuje się nie tylko na zęba i jego korzeń, ale także na kość. Kiedy działa znieczulenie, nie odczuwamy bólu, jednak po kilku godzinach dolegliwości bólowe są nieodzowne. Nie uda nam się ich uniknąć, ale możemy próbować je złagodzić.

Rana powstała po wyrwaniu zęba w przypadku ósemki jest zszywana. Pojawia się obrzęk i siniak. Możemy jeszcze zanim się pojawią zastosować zimne okłady, które zmniejszą opuchliznę i ból. Pamiętajmy tylko, by nigdy nie przykładać np. lodu czy mrożonek prosto do skóry. Należy zastosować jakąś osłonę, np. ściereczkę.

Niektórzy chirurdzy stomatologiczni radzą, by jeszcze w czasie działania znieczulenia, a więc zanim wystąpi ból, zażyć tabletkę przeciwbólową. Wzmocni to jej działanie i pozwoli na uniknięcie bólu.

Najbardziej dokuczliwy ból odczuwamy tuż po zabiegu i ok. 24-40h po nim. Po tym czasie opuchlizna powinna się zmniejszać, ból także powinien być coraz mniejszy. Jeżeli mimo upływu czasu ból mimo wszystko nie mija, a do tego pojawia się nadmierne krwawienie bądź gorączka, konieczna będzie ponowna wizyta w gabinecie stomatologicznym.

Ekstrakcja zęba przebiega w różny sposób ze względu na różny stopień skomplikowania danego przypadku. Od tego także zależy wielkość powstałej rany i natężenie bólu. Nie da się go całkowicie uniknąć, można go jednak uśmierzyć środkami przeciwbólowymi. Pamiętajmy jednak, by nie leczyć się nimi dłużej niż 3 dni. Po tym czasie ból powinien być już znacznie mniejszy i nie powinien wymagać zażywania środków przeciwbólowych.

Komentarze są wyłączone.