Dlaczego zęby mleczne są ważne?

Zadbaj o piękny uśmiech
2 grudnia 2019
Piękny garnitur zębów
16 grudnia 2019
Pokaż wszystkie

Zęby mleczne pojawiają się u dzieci już w 6 miesiącu życia. Żuchwa i szczęka są w tym czasie jeszcze bardzo małe. Zęby stałe, które są duże i jest ich zazwyczaj 32 (siekacze, kły, przedtrzonowce i trzonowce), nie miałyby w kości miejsca. Zębów mlecznych jest 20 (siekacze, kły i trzonowce).

Między 5-7 rokiem życia rozpoczyna się wymiana zębów mlecznych na stałe. Jako pierwsze wyrzynają się zęby trzonowe, tzw. szóstki. Wychodzą na samym końcu łuku zębowego i dlatego często są niezauważane.

Dbanie o zęby, również o mleczaki jest niezwykle ważne. Zęby zbudowane są z tkanek twardych i miękkich. Próchnica powodująca ubytki zębowe początkowo rozwija się w tkankach twardych. Jeśli nie jest szybko wyleczona, dociera do tkanki miękkiej, czyli miazgi i powoduje jej stan zapalny. Konsekwencją często jest ból zęba i konieczność usunięcia go. Próchnica jest chorobą bakteryjną i z tego powodu infekcja może dotrzeć również do zębów stałych. Zęby mleczne są mniejsze i bardziej delikatne od stałych, dlatego proces próchniczy rozwija się w nich bardzo szybko. Niezwykle ważne są więc regularne kontrole u dentysty, który podpowie, jak dbać o zęby dziecka i zaproponuje zabiegi profilaktyczne ograniczające próchnicę.
Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że próchnica zębów mlecznych nierzadko przenosi się na zawiązki zębów stałych, co sprawia, że stałe zęby wyrastają od razu zepsute. Grozi to ich przedwczesną utrata i koniecznością odbudowywania protetycznego. Myślenie więc, że mleczaki nie są warte naszej uwagi, bo przecież i tak szybko wypadną jest bardzo niewłaściwe i niebezpieczne dla zębów malucha.

Należy pamiętać o tym, że to, jaki stosunek będzie miało dziecko do leczenia i higieny zębów zależy od nas i od tych pierwszych lat życia. To do nas należy odpowiedzialność za pierwsze skojarzenia dziecka z gabinetem stomatologicznym, które uwarunkują, czy dziecko będzie się bało dentysty, czy nie. Stańmy więc na wysokości zadania i zadbajmy o zdrowe zęby naszych dzieci.

Komentarze są wyłączone.