Fakty i mity o zębach mlecznych

Dlaczego moje dziąsła są podrażnione?
9 września 2019
Fluor dobry czy zły?
23 września 2019
Pokaż wszystkie

Zębami mlecznymi nazywamy pierwsze zęby, jakie wyrastają nam już we wczesnym dzieciństwie. Przeciętnie w wieku 3 lat dziecko powinno już mieć cały komplet 20 zębów. Z czasem ulegną one wymianie na zęby stałe. Najczęściej proces ten rozpoczyna się już w wieku 5 lat, po tym czasie mleczaki wypadają robiąc miejsce zębom stałym, które służą nam już aż do starości.

Zęby mleczne wypadają samoistnie, gdyż mają znacznie krótsze korzenie niż zęby stałe. Dlatego też usunięcie zęba mlecznego często nie wymaga żadnej interwencji stomatologicznej. W wieku 13 lat większość dzieci nie posiada już żadnego mleczaka, a na ich miejscu ma już komplet 28 zębów stałych. Znacznie później, bo aż około 17-25 roku życia pojawiają się ostatnie zęby w łukach zębowych, zwane potocznie zębami mądrości.

Zęby mleczne mają naturalnie biały kolor, znacznie bielszy od zębów stałych. Trzeba też pamiętać, że są znacznie słabsze i bardziej podatne na występowanie próchnicy czy ubytków, dlatego tak ważne jest kontrolowanie ich stanu. Kiedy w mleczaku pojawia się ubytek, bardzo szybko dociera on do nerwu zęba i powoduje ból.

Mimo dzisiejszej większej świadomości, wciąż pokutuje przekonanie, że mleczaków nie trzeba leczyć, bo przecież szybko wypadną. Nic bardziej mylnego. Zęby mleczne nie wyrastają dla naszej wygody. Są one przygotowaniem do pojawienia się zębów stałych. Często pod tkwiącym jeszcze w zębodole mleczakiem znajdują się już zawiązki zęba stałego, łatwo więc zrozumieć, że próchnica atakująca mleczaka bardzo szybko przeniesie się na zęba stałego, który później wyrośnie od razu zepsuty. Ponadto warto podkreślić, że zbyt szybka utrata zębów mlecznych także nie jest korzystna dla naszej jamy ustnej. Brak mleczaków może spowodować problemy ortodontyczne, krzywy zgryz i konieczność noszenia aparatu ortodontycznego. Konieczne są kontrole stomatologiczne już w momencie pojawienia się pierwszych mleczaków, bo już wtedy stomatolog jest w stanie zauważyć nieprawidłowości np. w zgryzie dziecka.

Komentarze są wyłączone.