Objawy i leczenie próchnicy butelkowej

Cała prawda o fluorze
23 października 2019
Sposoby na świeży oddech
9 listopada 2019
Pokaż wszystkie

Zęby mleczne są często traktowane bez należytej powagi. Myślimy, że mleczaki i tak szybko wypadną, nie warto więc zaprzątać sobie nimi głowy, a poza tym dziecko spożywa same zdrowe produkty więc niemożliwe jest, by mleczaki zaatakowała próchnica. To bardzo błędne myślenie, przez które dziecko może już na początku mieć problemy ze stałymi zębami.

Próchnica butelkowa to bardzo powszechny problem. Objawia się występowaniem białych plamek na zębach, które z czasem przekształcają się w ciemne smugi i odbarwienia. Nieleczona próchnica bardzo szybko przeniesie się na zęby stałe jeszcze przed ich pojawieniem się.

Dużym ryzykiem jest sytuacja, gdy zęby mleczne wypadną zbyt szybko. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że zęby mleczne są rusztowaniem dla zębów stałych. Oznacza to, że jeśli mleczaki wypadną zbyt szybko, powstaną konieczne do korygowania w przyszłości wady zgryzu.

Próchnica butelkowa jest problemem częstym, ale można z nim walczyć. Już od pojawienia się pierwszych ząbków, a właściwie jeszcze przed ich wyrżnięciem warto przecierać dziąsełka gazikiem namoczonym w wodzie lub w rumianku. Kiedy pojawią się mleczaki, konieczna jest nauka szczotkowania zębów, która powinna wejść w nawyk już od najmłodszych lat dziecka.

Niezwykle istotnym działaniem profilaktycznym jest wizyta w gabinecie stomatologicznym już po pojawieniu się pierwszych ząbków. Niektórzy zalecają taka wizytę nawet jeszcze przed pojawieniem się pierwszego zęba dla skontrolowania stanu dziąseł i dla budowania pozytywnych skojarzeń dziecka. To od tych pierwszych wrażeń zależy późniejszy stosunek dziecka do dentysty i jego gabinetu. Konieczna natomiast jest wizyta u stomatologa po pojawieniu się wszystkich mleczaków. Stomatolog będzie mógł wówczas ocenić ewentualne wady zgryzu i skierować nas do poradni ortodontycznej, gdzie podjęte zostaną kolejne kroki ku skorygowaniu zgryzu.

Próchnica butelkowa jest zagrożeniem dla zdrowia zębów i to od nas zależy, czy będzie miała szansę na rozwinięcie się, czy też nie.

Komentarze są wyłączone.