Sposoby na świeży oddech

Objawy i leczenie próchnicy butelkowej
2 listopada 2019
Bezbolesne leczenie kanałowe
16 listopada 2019
Pokaż wszystkie

Nieświeży oddech to problem często bagatelizowany, a w rzeczywistości częsty i bardzo dokuczliwy. Nieprzyjemny zapach z ust bezpośrednio oddziałuje na nasze życie, poczucie własnej wartości, samoocenę, a nawet na życie towarzyskie. Z nieświeżym oddechem można jednak walczyć. Wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad.

Na samym początku każdej walki z nieświeżym oddechem jest, a przynajmniej powinna być wizyta u stomatologa. W wielu przypadkach przyczyna nieprzyjemnego zapachu leży w ubytkach, stanach zapalnych jamy ustnej czy w kamieniu nazębnym. Bywa, że wystarczy przeprowadzić proste leczenie stomatologiczne, by problem zażegnać na dobre.

Zdarza się, że przyczyna nieświeżego oddechu jest jeszcze prostsza, a jest nią nieprawidłowa higiena jamy ustnej bądź nawet jej brak. Niestety, wciąż trzeba przypominać o tym, że pospieszne szczotkowanie zębów raz dziennie to zdecydowanie za mało, a właściwa higiena to podstawa.

Jeżeli mimo wizyty u stomatologa i właściwej higieny problem nieświeżego oddechu nie znika i nadal się utrzymuje, czas na zaczerpnięcie porady u laryngologa. Zdarza się, że nieprzyjemny zapach z ust pochodzi z chorób migdałków bądź zatok. W niektórych przypadkach zdarza się, że nieprzyjemny zapach z ust jest nieswoistym objawem innych schorzeń, dlatego warto odwiedzić także pulmonologa, internistę i gastrologa.

Doskonałym sposobem na zachowanie świeżego oddechu, o ile oczywiście problem nie pochodzi z wykrytego zaburzenia, jest picie dużej ilości wody. Woda doskonale wypłukuje bakterie z jamy ustnej i zapobiega nadmiernemu wysuszeniu śluzówki. Negatywnie na świeżość oddechu wpływa palenie papierosów, a także niektóre spożywane produkty, w tym alkohol i kawa oraz herbata. Wszyscy dobrze znamy przecież zapach cebuli, czosnku czy ryb. Po spożyciu któregoś z tych produktów konieczne jest odświeżenie jamy ustnej.

Nieświeży oddech jest poważnym problemem, który nasilony, nierzadko wpływa na wycofanie się z życia towarzyskiego, a nawet na wykluczenie społeczne. Dlatego tak ważne jest, by walczyć z tym problemem i zwalczać go jak najszybciej.

Komentarze są wyłączone.