Z wizytą u protetyka

Piękny garnitur zębów
16 grudnia 2019
Pokaż wszystkie

Często z zazdrością patrzymy na piękne uśmiechy znanych osób, widniejące na okładkach magazynów lub gazet. Rzeczywistość często jest całkiem inna – nasze zęby są nierówne, nie tak białe, jak byśmy chcieli, często brakuje nam kilku zębów albo są one ukruszone wskutek nieleczonej próchnicy. Dentysta może wyleczyć zęby, ortodonta je wyprostuje, Co jednak poradzić na braki w uzębieniu?

Z pomocą przyjdzie nam dentysta protetyk. Nowoczesna protetyka stomatologiczna może pomóc nam na kilka sposobów, w zależności od tego, jakie mamy oczekiwania, możliwości finansowe i jak bardzo uszkodzone są nasze zęby. Jednym z rozwiązań są licówki. Licówka to cienka warstwa porcelany nakładana na przednią część zęba, która pozwoli zakryć niedoskonałości i przebarwienia. Inne rozwiązanie, kiedy brakuje kilku zębów, to mosty albo implanty.

Most protetyczny to konstrukcja, która wykorzystuje zęby, które posiadamy i umieszcza na nich koronę. Minusem tego rozwiązania jest konieczność zeszlifowania zębów, by umieścić na nich most. Dla osób, które straciły większość zębów, najlepszym rozwiązaniem jest proteza zębowa, która jest łatwa i wygodna w stosowaniu.

Pamiętajmy, że dobry stan zębów, to nie tylko kwestia wyglądu. Przede wszystkim chodzi tu o nasze zdrowie, nawet brak jednego zęba może przynieść poważne konsekwencje. Kiedy w łuku zębowym brakuje jednego zęba, zmienia się siła nacisku łuku przeciwstawnego, czyli np. kiedy brakuje nam zęba w dolnym łuku zębowym, dolnej trójki, trójka górna, czyli umieszczona w górnym łuku zębowym nie ma podparcia. Zmienia się siła nacisku, przez co zęby mogą stać się tkliwe, nadwrażliwe, mogą nawet ulegać zniszczeniom i pęknięciom. Ponadto, kiedy w łuku zębowym pojawi się luka, zęby sąsiadujące z nią zaczną się ku niej nachylać, dążąc do kontaktu z innym zębem, przez co zęby stają się po prostu krzywe. To bardzo poważny defekt estetyczny, raczej nikt z nas nie chciałby do niego dopuścić, stąd właśnie kolejki do gabinetów protetycznych. Dobrze dobrane uzupełnienie protetyczne niczym nie różni się od naturalnych zębów.

Komentarze są wyłączone.