Zadbaj o piękny uśmiech

Ból po ekstrakcji zęba – czy można go uniknąć?
23 listopada 2019
Dlaczego zęby mleczne są ważne?
9 grudnia 2019
Pokaż wszystkie

Nic tak nie dodaje atrakcyjności jak piękny uśmiech i białe zęby. Jednak dbanie o zdrowe zęby wielu osobom kojarzy się z bólem, dużymi wydatkami finansowymi czy długim oczekiwaniem na wizytę u dentysty. Zwłaszcza państwowa opieka zdrowotna budzi w nas wiele obaw. Co możemy zrobić, by mieć zdrowe zęby?

Po pierwsze – profilaktyka. Zęby nie psują się szybko. Szkliwo – zewnętrzna warstwa zęba chroni go przed bakteriami powodującymi próchnicę. Dlatego jeśli będziemy regularnie, kilka razy dziennie myć zęby, korzystać z płynu do płukania jamy ustnej lub gumy do żucia, nasze zęby będą odpowiednio chronione przed ubytkami i próchnicą. Powinniśmy również regularnie udawać się na wizyty kontrolne do gabinetu stomatologicznego. Stomatolog zauważy najdrobniejsze ubytki w naszym uzębieniu i będzie mógł szybko zadziałać. Tylko szybka interwencja pozwoli nam na uchronienie się od bólu i konieczności przeprowadzenia skomplikowanych zabiegów stomatologicznych.

Czasem jednak, mimo tego, iż dbamy o zęby, mogą pojawić się poważniejsze dolegliwości. Ból zęba nie jest niczym przyjemnym. Mimo to, wiele osób woli korzystać z tabletek przeciwbólowych niż udać się do stomatologa. To jednak nie rozwiąże problemu. Odwlekanie w czasie wizyty u stomatologa sprawi, że leczenie będzie dłuższe, a koszty większe. Może doprowadzić do przewlekłego stanu zapalnego, leczenia kanałowego lub konieczności usunięcia zęba. Nie obawiajmy się bólu podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym – dzisiaj każdy dentysta chętnie stosuje znieczulenie. Wbrew pozorom, dla stomatologa łatwiejsza jest praca z pacjentem, który nie odczuwa bólu.
W dzisiejszych czasach leczenie nie tylko nie powinno, ale wręcz nie może boleć. Technika stomatologiczna jest tak dalece rozwinięta, że naprawdę nie mamy się czego obawiać. Oczywiście, rzadko taka wizyta jest dla nas przyjemna, choćby ze względu na słyszane dźwięki czy zapachy, ale warto mimo wszystko to przetrzymać i cieszyć się pięknym, a przede wszystkim zdrowym uśmiechem, którego każdy będzie nam zazdrościł.

Komentarze są wyłączone.